V obcích poblíž zničené Kachovské přehrady dochází k zaplavování ulic. Voda se již na některých místech zvedla o několik metrů. Evakuace v Chersonské oblasti probíhá, protože ukrajinská armáda tvrdí, že přehradu zničily ruské jednotky. Místní ruští činitelé však obviňují ukrajinské jednotky. Ukrajinské jižní velitelství v úterý ráno na Telegramu uvedlo: „Ruské okupační síly vyhodily do povětří vodní elektrárnu Kachovka. V současné době zjišťujeme rozsah škod, rychlost a objem vody a pravděpodobné oblasti zaplavení.“ Společnost Ukrhidroenerho později oznámila, že vodní elektrárna byla zcela zničena a nelze ji obnovit. Výbuch pravděpodobně proběhl ve strojovně elektrárny.

Podle médií šéf ruské okupační správy v Nové Kachovce Vladimir Leonťjev hovořil v ruské státní televizi o úplném zničení. Ruská agentura TASS uvedla s odvoláním na nejmenovaný zdroj, že stavba byla zasažena ukrajinským raketometem Vilcha. Nezávisle nelze tyto zprávy potvrdit.

Kyjev hovoří o terorismu. Prezident Volodymyr Zelensky svolal mimořádné jednání bezpečnostní rady. Na Twitteru napsal: „Zničení hráze vodní elektrárny Kachovka jen potvrzuje celému světu, že ruští teroristé musí být vyhnáni ze všech koutů země. Neměl by jim zůstat ani jeden metr, protože každý metr využívají k teroru. Bezpečí obyvatel zajistí pouze vítězství Ukrajiny, a to přijde. Teroristé nebudou schopni zastavit Ukrajinu ani vodou, raketami ani jinými prostředky.“

Redaktor: M. Jánský