Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech má pro své návštěvníky každý rok rozmanitý výběr filmů. Promítá se tvorba známých jmen s hvězdným obsazením, ale i filmy mladých nadějných autorů a neznámých herců.

Zahájení festivalu opět probíhalo ve velkém stylu. Kromě klasické promenády po červeném koberci, připravily pořadatelé pro návštěvníky koncert s ohňostrojem před hotelem Thermal.

Letošní, již 52. proběhl od 30. června do 8. července 2017. Jeho pořadatelem je Film Servis Festival Karlovy Vary, a.s., prezidentem festivalu je Jiří Bartoška, uměleckým ředitelem Karel Och.

Během festivalu se promítalo 505 filmových představení a bylo prodáno celkem 140 067 vstupenek. Představeno bylo celkem 207 filmů, z toho 179 hraných (144 celovečerních a 35 krátkých) a 28 dokumentárních. Z filmů uvedených na 52. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 23 světovou, 18 mezinárodní a 13 evropskou premiéru. 183 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 96 projekcí pro novináře a filmové profesionály.

Festivalové poroty ocenily 8. července 2017 nejlepší filmy 52. MFF Karlovy Vary.

Hned na zahajovacím ceremoniálu si Cenu prezidenta festivalu, z rukou Jiřího Bartošky, převzala herečka Uman Thurman.

Hlavní cenu festivalu, Křišťálový Globus, získal rozpaky budící snímek režiséra Václav Kadrnky, Křižáček. K této ceně se také pojí odměna 25 000 dolarů.

Cenu za nejlepšího režiséra získal Peter Bebja, se slovenským snímkem Čára.

Cenu mezinárodní kritiky získala americká komedie Drobné si nechte.

Zvláštní cenu poroty dostal snímek Chlapi nepláčou

Čestné ceny prezidenta festivalu získal režisér Václav Vorlíček, a americký herec Jeremy Renner, kterému při přebírání ceny pomáhal Jiří Bartoška, protože měl zraněné ruce. Herec si pak ještě přebral i cenu diváků pro snímek Wind River.

Další cenu prezidenta MFF Karlovy Vary si převzal držitel Oscara za film Místo u moře, Casey Affleck.

Celý festival byl prošpikován filmovými projekcemi, hudbou i zábavou a opět se předvedl v tom nejlepším světle. Svojí tradicí se Karlovarský filmový festival suverénně řadí mezi světovou špičku filmových festivalů.

Zdroj fotografií: Film Servis Festival Karlovy Vary