Protože bylo Rusko, kvůli své agresi vůči Ukrajině, vyloučeno z účasti na schůzce G7, nemohl se jí Vladimír Putin zúčastnit, a tím se tak trošku dostal do mediální tmy. Možnost navštívit Francii a setkat se s prezidentem Macronem, tak pro něj představovala dobrou příležitost, jak se v dobrém světle připomenout světu.

Tato schůzka se měla nést ve zvláštní atmosféře, protože jak je známo, nynější francouzký prezident nebyl Putinovým favoritem. Na povrch vyplulo i několik faktů o tom, jak se jím kontrolovaná ruská média, snažila Emmanuela Macrona vylíčit v negativních barvách. Před druhým kolem voleb jej dokonce obviňovali z vlastnictví utajených kont v zahraničí.

Kreml naopak ve svých mediích, zcela nepokrytě podporoval Marine Le Pen, kterou dokonce Putin poctil pozváním do Ruska.

Přesto všechno však Emmanuel Macron svého ruského hosta přivítal s náležitými poctami a ve velkém stylu. Schůzka se konala v pondělí 29. května v paláci Versailles.

Celé setkání trvalo tři hodiny a navzdory zcela jinému očekávání, bylo velice přátelské. Hlavním tématem byla situace v Sýrii a na Ukrajině, státníci se však nevyhnuli ani postavení gayů v Čečensku, kde jsou vládou i veřejností velmi těžce perzekuováni.

Oba prezidenti se shodli na tom, že prioritou je pro ně boj proti terorismu, a proto je důležité navázat mnohem komplexnější spolupráci.