Obyvatelé osmadvaceti států Evropské unie si před pár měsíci vybírali své zástupce, výsledky eurovoleb najdete zde. Pojďme si nyní připomenout, jak se politická uskupení snažila oslovit své voliče.

Hlavními tématy, kterými se někteří političtí lídři snažili oslovit voliče, byli evropské dotace velkým podnikům, euro, migrační vlny a s tím související bezpečnost země, digitální daň, rovné mzdy a stejná kvalita potravin od jednoho výrobce.

Bezpečnost republiky z pohledu lídrů politických stran

Na politické debatě v České televizi se mimo jiné řešila otázka zda například migrace ohrožuje bezpečnost v Česku. Předsedové stran se shodli na tom, že Českou republiku ohrožuje hlavně válka v kyberprostoru. Ohrožení bezpečnosti ze strany imigrantů připustili lídři SPD, ANO a KSČM. Naopak Piráti, ČSSD se hrozby ze ztráty bezpečí, kvůli hrozbě nárůstu migrantů v zemi, neobávají. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan přímo řekl, že nejvíce nás ohrožuje růst nenávisti ve společnosti, růst populismu a růst nálad, které jsou hecovány extrémními stranami. S tím souhlasil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), podle kterého nám žádná bezprostřední rizika nám nehrozí.

Zcela opačný názor na bezpečnost České republiky má naopak předseda SPD Tomio Okamura. V debatě upozornil na to, že vláda nechala o Vánocích instalovat na Václavském náměstí betonové zátarasy proti hrozícím teroristům, před vstupem do Evropské unie se nic takového dělat nemuselo. Podle jeho slov se situace zhoršuje.  Největším rizikem je migrace, protože to je globalistický projekt podporovaný Unií. V reálu to podle něj není problém jen těch států, kam imigranti míří, ale bude se to odrážet i na okolní státy, které migrantům zatím odolávají.

Marek Výborný (KDU-ČSL) se nejvíce obává hybridní války, ve které jsou hlavní zbraní dezinformace a populismus.

Předseda TOP 09, Jiří Pospíšil, považuje za největší hrozbu Rusko.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš nepočítá s tím, že by měl někdo zájem na Českou republiku útočit. Spíše se obává napadení páteřní sítě a krádeží citlivých dat. Prioritou je zamezit válce v kyberprostoru.

Jaromír Pejcha