Před nedávnem se jedna z největších britských charitativních organizací Oxfam přiznala, že její členové, pomáhající minimalizovat následky zemětřesení na Haiti v roce 2010, si najímali profesionální společnice, přičemž se spekuluje i o tom, že některé byly ještě nezletilé. Jejich služby platily z prostředků na humanitární pomoc.
Když byly tyto transakce v nadaci odhaleny, rozhodlo se vedení, že v zájmu uchování dobrého jména organizace se tato informace udrží nadále v tajnosti.
Nyní bylo také zjištěno, že tři z mužů obviněných z zneužití humanitárních peněz, v roce 2011 na Haiti fyzicky ohrožovali svědky během šetření. Svědci byli údajně šikanování a zastrašování.
Sedm zaměstnanců společnosti Oxfam opustilo organizaci v důsledku svého chování v Haiti v roce 2011.
Vanu Hauwermeirenu, bývalému řediteli Oxfamu, byl za plnou spolupráci při vyšetřování, umožněn důstojný odchod. Skončil s jiným významným postavením jako vedoucím misie pro boj proti hladu v Bangladéši.
Také několik dalších bývalých spolupracovníků, spojených s údajným zneužitím humanitárních peněz, následně převzalo role v jiných charitativních organizacích.
Oxfam, který má téměř 10 000 zaměstnanců pracujících ve více než 90 zemích, zveřejnil redakční verzi zprávy a řekl, že chce být „co nejtransparentnější“ o svých rozhodnutích.
Kolik peněz z Velké Británie půjde do společnosti Oxfam? V roce 2017 dostala charita od britské vlády 970 milionů korun. Další financování z britského rozpočtu však skandál velice ohrozil.
J. Pejcha
Redakce