Loňské trávení hrabošů zabilo spoustu dravců. Ministerstvo zemědělství však k použití jedů dalo zelenou i letos

Zemědělci si stěžují na mnohamilionové škody, které jim působí přemnožení hraboši polní. Ministerstvo zemědělství proto vydalo povolení k užití jedu proti hrabošům, z nichž nejznámějším je Stutox II.

Česká společnost ornitologická však varuje, že používání jedů na hraboše ohrozí i ostatní obyvatele polí. V loni, kdy byl jed Stutox aplikován, zahynulo kromě hrabošů také stovky dalších zvířat. Nalezeny byly mrtvolky dravců, zajíců, ale také čápů.

Paradoxem je, že v rámci hubení hrabošů pomocí aplikace jedů, dochází k masívnímu hubení jejich přirozených nepřátel. Jenomže zatímco hraboši se z toho brzy vzpamatují a jejich počty se opět rychle navýší, tak dravci už takovou schopnost nemají. Trávení hlodavců tedy vytváří začarovaný kruh.

Do konce února ústav upřesní podmínky, za kterých se bude moci jed použít. Již nyní je zřejmé, že jed budou moci použít pouze ti, na jejichž polích populace hraboše přesáhne pětinásobek hranice škodlivosti. Oprávněnost užití hubících chemikálií na konkrétních pozemcích budou sledovat kontroloři.

Mezi lovce hrabošů patří poštolky, káňata lesní, sovy, lasičky, lišky, kočky a další. Ti všichni budou díky jedům v polích umírat. Podle České ornitologické organizace je to neekologické, neetické a zároveň kontraproduktivní.

Česká ornitologická organizace proto vyzívá občany, kterým  není osud dravců lhostejný, ke spolupráci. Při zjištění, že na poli leží granule jedu nebo tam jsou uhynulí živočichové, mají informovat Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) podatelna@ukzuz.cz a v kopii na ČSO cso@birdlife.cz.  Možné je také podepsat petici proti pokládce jedů na polích. Petice je k podpisu zde.

Hraboši údajně stojí za šířením krvácivé horečky. Takzvaná hantaviróza není přenosná z člověka na člověka jako například ebola. Smrtelný průběh v Evropě je vzácný, nemoc ale může zanechat trvalé následky.

J. Pejcha

|Další zprávy 

 

I přes loňské nálezy otrávených dravců, mohou zemedělci používat na polích jed proti hrabošům

Čína čelí kritice, že z nemocnic údajně propouští nedoléčené a stále infikekční pacienty s nemocí Covid-19  

 

 

Umístění repliky Mariánského sloupu dostalo zelenou. Na Staroměstském náměstí by mohl být k vidění už v létě >>

Praha chce zatočit se systémem AirBnb. Krátkodobé pronájmy bytů turistům vyhání Pražany z centra >>

 

 

 

 

Nepřehlédněte

Nemocnice nabírají lékaře z Ukrajiny, přestože většina z nich nemá dostatečné vzdělání >>

Milovníci psů podporují krutý byznys. I chovatelské stanice s PP mohou psy chovat v klecích >> 

Lidé srovnávají Mináře s Havlem. Na internetu se rozběhla diskuze, že by měl kandidovat na prezidenta >> 

|Studujte u nás

Víte proč jsou absolventi programu Erasmus + mezi zaměstnavateli žádanější? >>