Generální prokurátorka Luisa Ortegova, jedna z hlavních odpůrkyň prezidenta Nicoláse Madura, byla po té, co několik desítek venezuelských vojáků zablokovalo vstup do generální prokuratury, ze své funkce odvolána.  

Ortegová poslední půlrok poukazuje na několik vládních nezákonných kroků, včetně brutálního potlačování protivládních demonstrací a vzniku Ústavodárného shromáždění.

Prezident Maduro ji v pátek obvinil z kolaborace s lídry ozbrojeného povstání, protože zatím nenechala nikoho z nich zatknout.

Ústavodárné shromáždění má sestavit „komisi pravdy a spravedlnosti“, která bude soudit lídry opozice za protivládní protesty, jež si díky ozbrojeným zásahům policie, vyžádaly přes sto obětí.

Ortegová v minulosti socialistickou vládu sice podporovala, ale po té, co prezident Madura začal měnit ústavu, aby si posílil svoji autoritářskou vládu, stala se jednou z jeho hlavních oponentů. Díky tomu měla již od června od nejvyššího soudu zakázáno vycestovat ze země a byly ji zablokovány účty.

Opozice již s předstihem varovala, že se obává, že  Ústavodárné shromáždění Ortegovou suspenduje a následně rozpustí parlament, ve kterém má od loňského roku svoji většinu, právě opozice.

Ortegová své odvolání označila za převrat a svého úřadu se odmítá vzdát. Hodlá v něm setrvat tak dlouho, jak jen to bude možné.

 

Jitka Houbová