Již několik měsíců se v Turecku údajně zvyšuje počet útoků na ženy, které jsou nedostatečně zahalené. Jedním z mediálně známějších případů se stal v Istanbulu, kdy v autobusu neznámý muž napadl ženu za to, že měla na sobě v době ramadánu kraťasy. Útoku nikdo nezabránil. Žena sice vyvázla bez vážnějšího zranění, ale údajně skončila v péči psychiatra. Další diskutovaný případ se stal v Istanbulském parku, odkud byla ochranou stráží vyhozena žena, protože byla údajně nevhodně oblečená.

Tento a mnoho dalších podobných útoků na ženy, které jsou podle ortodoxně smýšlejících mužů nevhodně oblečené, v sobotu odstartoval v Ankaře demonstraci žen za právo nosit oblečení podle své svobodné vůle.

Demonstrace se zúčastnilo několik stovek žen, mezi kterými byly i ženy se zahalenými vlasy, či v oblečení, jež neodhalovalo kůži, avšak i ony držely transparenty, že si přejí, aby se každá žena oblékala, jak si sama přeje.

Chceme cítit svěží vánek a slunce na své kůži, chceme nosit krátké sukně, vzkazují turecké ženy samozvaným strážcům kodexu oblékání.

Obhájci ženských práv z těchto narůstajících incidentů viní vládu, která údajně vytváří konzervativního islamistického prostředí.