Finanční úřad si vyžádal od společnosti Agrofert veškeré dokumenty ke všem dluhopisům, které firma kdy dala do oběhu. Kontroluje dokonce i jednokorunové dluhopisy, které nepodléhaly zdanění. Tyto dluhopisy si za 1,5 miliardy korun nakoupil současný ministr financi, pan Babiš.

Pan Babiš získal na úrocích z těchto dluhopisů přes padesát milionů korun, které nemusel zdanit. Již od začátku roku na tuto skutečnost poukazují Babišovi kritici, kteří po něm chtějí, aby celou věc uspokojivě vysvětlit.

Ndrej Babiš čelí podezření z daňových úniků, avšak on obvinění tvrdě odmítá. Domnívá se totiž, že se jedná o řízenou akci jeho odpůrců, která ho má poškodit. Je přesvědčen, že po vymyšlené kauze StB, kauze s biopalivy, kauze Čapí hnízdo a kauze o střetu zájmů, je problém s dluhopisy jen další pokus v pořadí, jak se ho zbavit.  

Aby vyvrátil podezření z daňových úniků, musí podle návrhu sněmovny do konce dubna vysvětlit nákup dluhopisů Agrofertu. Na základě tohoto rozhodnutí, sepsal Andrej Babiš dopis, ve kterém popírá, že by Agrofert vydal dluhopisy za příliš vysokou úrokovou sazbu. Právě tato sazba je totiž finančnímu úřadu trnem v oku, neboť díky tomu inkasoval šestiprocentní úrok, přičemž firma si tuto sazbu odečítala z daňového základu.

Pan Babiš rovněž striktně odmítá podezření, že Agrofert vůbec nepotřeboval tyto dluhopisy vydávat. Poukázal na to, že Agrofert měl naplánováno mnoho zvažovaných investic, na které potřeboval financování.  

Pan Babiš měl v úmyslu korunové dluhopisy vydané v roce 2012 dodatečně zdanit, což jeho koaliční partneři odmítli.

Zdroj: FTW

Mohlo by vás zajímat:

GUSGUS v Praze! Kdy, kde za kolik?

Sting v Praze! Kdy, kde, za kolik?