Americká podpora kurdským jednotkám v Manbij se Turecku nelíbí a hrozí, že zaútočí na americké síly a spojenecké kurdské jednotky v Manbij, které považují za teroristy.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dokonce USA vyhrožoval takzvanou osmanskou palbou, která je historickým synonymem smrtící rány.
Minulý týden vrchní americký generál prohlásil, že jeho síly budou okamžitě reagovat na jakýkoli útok na Manbiji, který by byl ze strany Turecka veden.

Spojené státy a Turecko, jejichž bojové jednotky jsou v severní Sýrii, se nakonec dohodli, že se pokusí celkovou krizi zmírnit diplomatickou cestou.
Spojenci Nato uvedli, že se oba diplomatické týmy brzy sejdou, aby projednali situaci ve městě Manbij.

Během společné tiskové konference v turecké metropoli Ankara, americký ministr zahraničí Rex Tillerson a jeho turecký náměstek Mevlut Cavusoglu uvedli, že pracovní skupiny by řešily spory, které vedly ke zvýšení napětí mezi těmito dvěma mocnostmi.

Podle diplomacie Spojených států, USA uznává legitimní právo Turecka na zajištění svých hranic, ale Turecko by zároveň mělo být zdrženlivé ve svých operacích v Manbiji, aby minimalizovalo počet obětí civilistů.

 

Červená šipka ukazuje na město Manbij

J. Pejcha

Redakce