Přesně před rokem se pokusila část vojsk o politický převrat v Turecku a únos prezidenta Erdogana. Turecká televize tehdy vysílala jeho proslov k lidem skrze mobilní přenos ze středomořského letoviska. Vyzýval veřejnost, aby se puči postavila a vybojovala Turecku zpět ohroženou demokracii. Pučistům slíbil tvrdou odvetu.

Neozbrojení civilisté jeho výzev uposlechli, vyšli do ulic a rebelujícím vojákům se postavili. I díky nim byl puč byl potlačen, ale vyžádal si téměř 300 lidských životů.

Prezident Recep Tayyip Erdogan usiluje o obnovení trestu smrti, aby mohl údajné zrádce potrestat. Neodrazuje ho ani to, že by tím znemožnil vstup Turecka do Evropské unie.

Hlavním původcem pokusu o převrat je podle něj duchovní Fethullaha Gülena, ten však prohlásil, že s pokusem o převrat nemá nic společného.

Turecké referendum, které se konalo v dubnu, rozhodlo, že Erdogan bude mít mnohem větší pravomoci v potírání opozice, která ohrožuje demokracii Turecka.

Rozsáhlé čistky, které se po nezdařeném převratu rozběhly mají na kontě téměř padesát tisíc zatčených lidí a téměř dvě stovky tisíc propuštěných státních zaměstnanců.

Prezident plánuje s pučisty velký soud na který by měli všichni obžalovaní z velezrady předstoupit oblečeni po vzoru vězňů za Guantánama.  

Soňa Navrátilová

 

Chcete strávit léto na této lodi?