Ve svém prvním projevu o sobotních násilnostech v Severní Karolíně, při kterých byla členem neonacistů zabita obhájkyně práv národnostních menšin, Trump násilnosti neonacistů neodsoudil, s odůvodněním, že to byli právě levicoví aktivisté, kteří první napadli skupinu neonacistů.  

Teprve po silné intervenci politiků a medií Trump v pondělí jednoznačně zkritizoval skupiny rasistů a neonacistů a odsoudil Ku Klux Klan.

V úterý se opět vrátil ke své původní řeči, ve které uvedl, že viníci jsou na obou stranách, přičemž na obou stranách jsou jistě dobří i špatní lidé.

Podle Trumpa prý rasistické nálady způsobuje přílišný tlak korektní politiky, která uměle zametá problémy s imigranty pod koberec, a tím nutí lidi přistupovat k radikálnějším projevům.

Rasismus podle něj nepřichází jen tak sám o sobě, ale je vyvoláván mnoha faktory: potlačování vlastenectví, kdy jsou v jižních státech USA odstraňovány historické odkazy z dob občanské války, vysokou nezaměstnaností – lidé viní imigranty, že jim berou práci,  vysokou zločinností – lidé znají statistiky, neschopností integrace – lidé vnímají skutečnost kolem sebe.

Jakmile se tento palčivý problém vyřeší, bude to mít velký vliv na snížení rasismu v zemi.

Na základě Trupmpových veřejných vyjádření odešly z jeho poradního sboru již čtyři generální ředitelé velkých amerických firem.

Jako první odešel Merck Kenneth Frazier, po něm odešli Brian Krzanich, Armour Kevin Plank a Scott Paul.