Znovuzvolení běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka 9.srpna, bylo podle opozice, údajně podvodné. Vůdkyně opozice Svetlana Tikhanovskaya, která v současnosti žije v exilu v Litvě, se v Berlíně sešla s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Setkání trvalo tři čtvrtě hodiny a hlavním bodem jednání byla krize v Bělorusku.

Ve svém prohlášení uvedla, že  Bělorusko očekává evropskou pomoc při prosazování nových voleb v Bělorusku a zároveň by přivítalo finanční podporu nezávislým sdělovacím prostředkům a občanským organizacím.

Chce opakovaně apelovat na mezinárodní společenství, k vyvinutí tlaku na Lukašenkovu vládu, aby zahájila přechod k demokracii. Ten však obviňuje opozici z toho, že jsou pouhými západními loutkami, řízenými českou vládou, s cílem svrhnout jeho vládu, podporovanou ruským prezidentem Putinem.

V centru hlavního města Minsku, v neděli, proti jeho vládě demonstrovalo na 100 000 lidí a požadovali propuštění všech politických vězňů, nové, spravedlivé a svobodné volby. Během zásahu proti opozičním aktivistům, policie použila vodní děla, a zadržela 317 protestujících.

By: Vlasta Hůlová

Diskuze k článku  >>

#Top Tags
NABÍDKY PRÁCE Z DOMU  SPORT  ŠOKUJÍCÍ REALITA  SERIÁLY A FILMY ZDARMA ONLINE  AKTUÁLNĚ >>