Ve dnech 7. a 8. července 2017 se v Německém Hamburku koná plánované zasedání představitelů takzvané G – dvacítky. Evropskou unii budou zastupovat předseda Evropské rady a předseda Evropské komise.

Heslo německého předsednictví skupiny G20 zní „Formování propojeného světa“.

29. června proběhlo takzvané přípravné zasedání lídrů EU, kterému předsedala německá kancléřka Angela Merkelová. Předseda evropské rady Donald Tusk na zasedání řekl:

„Dovolte mi podělit se o jednu politickou úvahu. Skutečnost, že se dnes setkáváme, je nejlepším příkladem toho, že Evropa v těchto bouřlivých časech převezme větší odpovědnost na mezinárodní úrovni. Když hovoříme o největších globálních výzvách, Evropa se stává referenčním bodem pro všechny, kteří oceňují liberální demokracii a lidská práva, svobodný a spravedlivý obchod, boj proti změně klimatu, chudobu a násilí. Jsme odhodláni chránit a dokonce posílit mezinárodní řád založený na pravidlech. Z tohoto důvodu budeme příští týden hovořit na summitu G20 jedním hlasem.

Pokud jde o migraci, mám jedinou poznámku: kancléřka Merkelová již navrhla velmi ambiciózní a odpovědný postup. Můj návrh je, že bychom mohli přidat také velmi konkrétní odkaz na boj proti pašerákům imigrantů. Mohli bychom vyzvat ostatní členy G20, aby zvážili např. Sankce OSN proti pašerákům. Za účelem zařazení pašeráků do seznamu OSN potřebujeme členy Rady bezpečnosti OSN, aby s tím souhlasili.“

7. a 8. července budou lídři diskutovat o zásadních otázkách hospodářské, finanční a rozvojové politiky. Velkým tématem bude boj proti terorismu. Dalšími klíčovými tématy globálního významu, jimiž se bude summit zabývat, je imigrace a s tím související boj proti pašerákům lidí. Opomenuta nebude ani diskuze o klimatu.

 

 

R