Sergej Viktorovič Skripal se narodil 23. června 1951 v Kyjevě. V roce 19 72 začal studovat Kujbyševovu vojenskou inženýrskou akademii v Moskvě. Po ukončení studia se stal členem speciálních leteckých sil, známých jako Desantniki.

Při bojích v Afganistánu probíhajících v letech 1979–1989 mezi sovětskými intervenčními jednotkami společně s afghánskou komunistickou vládou a mezinárodními povstaleckými skupinami mudžahedínů, usilujícími o svržení komunistické vlády, byl členem oddílu, který dobyl afgánský prezidentský palác a zastřelil prezidenta Hafizulláha Amína.

Jako plukovník ruské vojenské výzvědné služby GRU začal během své služby v zahraničí úzce spolupracovat s britskou výzvědnou službou MI6, která za jeho informace ochotně platila vysoké částky. Britům takto předal takřka úplný seznam zaměstnanců GRU. Britové pak tyto informace sdíleli i se svými spojenci a poskytli je například americké CIA, což vedlo k oslabení jedné z hlavních složek ruských tajných služeb.

Ani ve svých 67 letech neodešel do důchodu

V roce 2000 odešel oficiálně Skripal do penze, ale dál se scházel s důstojníky GRU, kde nabíral údaje o tajných operacích. Kromě toho také získával přehled o zákulisí ruské vlády. Pro výzvědné služby druhé strany tak byl stále nedocenitelným zdrojem informací.

Podle pozdějších výpovědí, posílal do zahraničí s důležitými informacemi i svou manželku Ludmilu, se kterou měl dvě děti, syna Voloďu a dceru Julii. Manželka si údajně po celou dobu myslela, že do zahraničí vozí smlouvy ohledně obchodu s víny, kterému se Skripal několik posledních let věnoval. 

V roce 2001 začal být na základě udání španělského agenta Roberta Flóreze Garciazatčena, sledován ruskou Federální službou bezpečnosti (FSB) a v roce 2004 byl zatčen a uvězněn za velezradu.

V roce 2010 ho Rusko vyměnilo za své agenty, kteří byli zatčeni a uvězněni v USA. Po zdárně uskutečněné výměně žil v jižní Anglii, přičemž až do svých 67 let, než se ho údajně Ruská strana pokusila otrávit, pomáhal čtyřem členským zemím NATO odhalovat ruskou rozvědku.

I ve svém vysokém věku spolupracoval s několika evropskými tajnými službami a stále byl ve spojení i s britskou MI6.

Pomáhal španělské kontrarozvědce, která díky jeho cenným informacím a kontaktům odhalila korupční síť mezi španělskými politiky a ruskými mafiány.

Jeho nejznámějším počinem, který patrně mohl i za pokus o jeho odstranění, bylo odhalení tří agentů včetně estonského důstojníka a jeho otce, kterého znal ještě z doby, kdy působil v Moskvě.

Pokus o jeho otravu novičokem rozpoutal studenou válku západu proti Rusku

4. března 2018 se Sergej Skripal se svojí dcerou Julií nacházeli v jihoanglickém městečku Salisbury, kde byli otráveni nervovým jedem novičok. Díky intenzivní péči lékařů se oba z otravy zotavili. Z pokusu o jejich odstranění byli obviněni Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Oba jsou údajně členy ruské vojenské rozvědky GRU, což Moskva popírá a od celé události se od začátku distancuje. Podle ruské strany jsou Petrov a Borišov obyčejní civilisté.

Podle serveru Bellingcat se na scéně objevil ještě další podezřelý a tím by měl být jistý Alexandr Miškin, který je údajně lékařem ve službách ruské vojenské rozvědky.

Důvodem, proč by měla ruská strana mít zájem na odstranění Sergeje Skripala, je podezření , že se údajně chystal informovat západní agentury o tom, jaké má GRU záměry vůči západním zemím. Dále prý měl v úmyslu předat britské MI6 dokumenty s informacemi o nebezpečných mocenských hrách nejenom na nejvyšších politických postech, ale i mezi zpravodajskými službami a médii, které by mohly  mít za cíl vyvolat nový státní převrat.

Moskva 67 letého Skripala již nepovažovala za nebezpečného

Rusko se vůči podezření, že by organizovalo odstranění Skripala a jeho dcery, razantně postavilo a dodalo vyšetřovacím složkám oficiální prohlášení, že pokus o otravu jejich bývalého agenta, nebyla v jeho režii.

Sám prezident Putin prohlásil, že i když byl Skripal vlastizrádce, přestal být pro GRU zajímavý.

Mohlo by dojít k očištění ruské strany a zastavení sankcí?

V této kauze stále dochází k novým poznatkům a rozhodně ještě není stoprocentně dořešena, protože existuje i pár hypotéz a zatím nepříliš prošetřených informací, které by snad mohli Rusko očistit. Jednou z hlavních indicií je to, že ihned po otravě použili angličtí záchranáři protijed, což by mohlo znamenat, že přesně věděli, o jaký jed šlo. Další otázkou je, zda by GRU opravdu stála za takto „špatně odvedenou prací“.  Ruský vědec Leonid Rink, který se údajně podílel na oficiální výrobě nervové látky novičok, dokonce prohlásil, že kdyby byla Moskva do útoku na Skripala a jeho dceru zapletena, byli by oba dávno po smrti. Uvedl to v rozhovoru pro server Novosti. O tomto sdělení se zmiňuje i náš známý zpravodajský server iDnes.

Přesto se dají očekávat další sankce vůči Rusku, které byly tímto případem odstartovány. Již od srpna začal platit první souhrn sankcí, schválený vládou USA, který zakazuje všem americkým státním institucím poskytovat Rusku úvěry nebo jakoukoli jinou finanční pomoc.

I Evropa chtěla být solidární, a tak na otravu dvojitého agenta, evropské státy, včetně Česka, zareagovaly vykázáním desítek ruských diplomatů a neohlášených zpravodajců, kteří v Evropě působí.

Sem můžete přidat svůj názor >>

 

S. N.

#Top Tags
NABÍDKY PRÁCE Z DOMU  SPORT  ŠOKUJÍCÍ REALITA  SERIÁLY A FILMY ZDARMA ONLINE  AKTUÁLNĚ >>