Nově zvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se ve čtvrtek setkala se s prezidentem Milošem Zemanem, jednat bude také se zástupci Senátu. O prezidentovi Zemanovi je známé, že ve slovenských volbách veřejně podporoval jejího rivala Šefčoviče.

Příznivci slovenské prezidentky, v čele producenta Davida Gaydečky, na večer naplánovali koncert na pražské Kampě, kde jí zazpívají čeští a slovenští umělci. Prezidentka se koncertu krátce zúčastnila a v projevu vyslovila pochopení pro demonstrující za demokracii země. Koncert byl i narozeninovým dárkem, paní prezidentka oslavila své 46 narozeniny.

Dovětek: Zuzana Čaputová se v sobotu ujala prezidentského úřadu

Zuzana Čaputová minulý týden složila ústavou předepsaný slib, převzala funkci od Andreje Kisky a stala se tak v historii první slovenskou prezidentkou.

Ve svém projevu zdůraznila, že se konečně musí zlepšit potírání korupce a nedotknutelnost vlivných osob. Jeden z dalších nejdůležitějších úkolů je podle ní minimalizovat propast mezi různými názorovými skupinami. V neposlední řadě také zdůraznila význam členství Slovenka v Evropské unii a v NATO. Zmínila se i o nutnosti zpomalení procesů klimatických změn.

Na závěr svého inauguračního projevu čerstvá prezidentka poděkovala různými jazyky, včetně češtiny, maďarštiny a romštiny.

Necelé tři hodiny po složení slibu převzala nová prezidentka symbolicky Grassalkovichův palác v centru Bratislavy, sídlo hlavy slovenského státu

Tři hodiny po složení slibu, symbolicky převzala Grassalkovichův palác v centru Bratislavy, sídlo hlavy slovenského státu.

Pětačtyřicetiletá právnička, která dosud ve vysoké politice nebyla aktivní, je od vzniku Slovenska v roce 1993, v pořadí již pátou hlavou státu.

Eliška Šímová