Několik zástupců parlamentu svým protestním odchodem dalo najevo, že nesouhlasí s proslovem prezidenta Miloše Zemana, který podle nich nepřiměřeně útočil na nezávislá média a kritizoval postoje některých vládních činitelů.

Jako první ze sálu odešla poslankyně Němcová, k ní se připojili Jiří Pospíšil, předseda TOP 09 a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Následoval odchod Miroslava Kalouska, Mariana Jurečky, Dominika Feri a Markéty Adamové.

Podle vyjádření předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila, prezident útočil na všechny, kteří mají odlišný názor a nebojí se ho sdělovat veřejnosti.

Prezident kritizoval práci České televize, která podle něho protěžuje TOP 09 a pustil se také do kritiky médií vydavatelství Economia, které údajně vytváří čistě účelové zpravodajství na zakázku.

Prezident ve svém projevu obvinil majitele vydavatelství Economia, Zdeňka Bakalu, z hospodářské kriminality v OKD, přičemž nikde nevidí žádnou snahu tuto kauzu zdárně vyřešit.

Po ukončení proslovu se pan prezident vydal do kaple sv. Václava, aby se poklonil relikviím patrona českých zemí sv. Václava.

J. Pejcha