Přesné datum voleb ještě není známo, ale předběžně se počítá s tím, že první kolo by mělo proběhnout buď 12. a 13. nebo 19. a 20. ledna.

Kandidáti se do voleb mohou přihlásit nejpozději dva měsíce před volbami, přičemž musí mít 50 tisíc ověřených podpisů nebo podporu deseti senátorů či dvaceti poslanců.

Momentálně již jsou známi tři zájemci o post prezidenta, kteří mají podmínky pro kandidaturu splněnou.

Prvním z nich, který své potřebné hlasy nasbíral již v květnu, je podnikatel, textař a bývalý majitel sázkové kanceláře Michal Horáček. Nyní má prý k dispozici přes 70 tisíc podpisů.

Dalším žhavým kandidátem, který má dle medií největší šance stát se prezidentem, je bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. V současné době má již 78 tisíc podpisů. Ve sběru podpisů stále pokračuje.

Také prezident Miloš Zeman má již potřebné hlasy nasbírané. Na tiskové konferenci to oznámila jeho manželka a zároveň šéfka petičního výboru Ivana Zemanová.

Senátor Jaroslav Kubera, člen ODS, získal sice potřebnou podporu senátorů, avšak svoji kandidaturu si stále rozmýšlí.

Marek Hišler, lékař a dlouholetý aktivista také sbírá podpisy, na jeho petičním archu je zatím přes 14 tisíc hlasů. Jeho kandidátský kolega, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek má přes 10 tisíc podpisů.

V sobotu svoji kandidaturu oznámil i hudebník Petr Hannig, který prohlásil, že chce pokračovat v Zemanových stopách, ale na rozdíl od něj se chce chovat slušně, jak se na prezidenta sluší a patří. Hannig je předsedou strany Rozumní. Jeho kandidaturu podporuje krajně pravicová strana Národní demokracie.