Prezident Donald Trump ironicky označil výbuch v londýnském metru za další útok pomýleným teroristou. Dodal, že jeho zákaz cestování zaměřený na šest povětšinu muslimských národů by měl být mnohem větší, tvrdší a specifičtější, ale to by podle jeho odpůrců nebylo politicky korektní.

Trump opakovaně kritizoval starostu Londýna Sadiq Khan, který je prvním muslimským vůdcem britského hlavního města, že nepodniká zásadní kroky k opravdové prevenci teroristických útoků a pro ochranu obyvatel Londýna dělá v podstatě jen to nejzákladnější. Starosta by měl podle Donalda Trumpa více tlačit na bezpečnostní složky a hlavně  Scotland Yard, což údajně nečiní.

Mluvčí Scotland Yardu řekl, že Trumpovi připomínky o neschopnosti zabránit útoku nebude komentovat.

Bomba explodovala v pátek, během dopravní špičky zranila nejméně 22 osob. V tomto roce se jedná již o pátý teroristický útok, který Británii postihl.

Podobným způsobem se do středu kritiky dostal i prezidentův mladší syn Donald Trump Jr., když se londýnského starosty pustil, krátce poté, co teroristický útok na britský kapitál zabili tři lidi.

Donald Trump Jr. tak reagoval na tweett napsaný v loňském roce, ve kterém londýnský starosta Sadiq Khan řekl, že ostražitost bdělosti se stala „nedílnou součástí“ života v globálním městě. Podle Trumpa mladšího je takový globální svět jen nesmyslný. Svět má jít vpřed a být stále lepší a nikoli se díky globalizaci stávat nebezpečnější.

Soňa Navrátilová