Norka Silje Garmoá se obává že ji norský úřad Barnevernet odebere její druhé dítě, tak jak to již udělal s její starší dcerou, a proto uprchla do Polska, kde požádala o udělení azylu.
Starší dvanáctiletá dcera Fröya ji byla odebrána kvůli podezření ze zneužívání léků proti bolesti a kvůli údajnému neuspořádanému stylu života.
Přestože nebylo zjištěno, že by byla pod vlivem léků proti bolesti, tak to úředníkům z Barnevernet nestačilo. Po celou dobu jejího druhého těhotenství ji důkladně sledovali, nechávali dělat výsledky vyšetření krve aby našli důkaz mateřské lekomanózy, ale ty byly vždy negativní. Ovšem ani to je nepřesvědčilo, a tak se Silje Garmoé rozhodla požádat o azyl v Polsku.
Podle detailnějších zjištění se ovšem nejedná o první takový případ, kdy se norský rodič, ze strachu z odebrání dítěte, obrací s prosbou o pomoc na jiný stát. Z Norska takto již uprchlo více rodičů, z důvodů ohrožení zásahem sociálního institutu Barnevernet.
Barnevernet má totiž takovýchto absurdních a neopodstatněných odebírání dětí na svědomí velmi mnoho. Někdy jde o naprosté banality, kvůli nimž se o odebírá, někdy jde sice o obvinění ze zanedbání péče, či týrání, ale i když se následně tato obvinění neprokáží, dítě už se zpět k rodičům prostě nevrací. Odebírá se za cokoli, a to i když není důvod odebrání potvrzen. Jak se říká, co jednou peklo schvátí, to už nenavrátí a tady to platí stonásob.
S tímto neprůstřelným kolosem již několikátým rokem bojuje Eva Michaláková, které soud odebral oba syny.
Jedním dalších, ale méně známých případů je například sedmiletý Gabrielius B., který byl své matce odebrán, jen kvůli špinavému oblečení. V jiném případě zase bylo dítě odebráno na základě toho, že se ve škole málo usmívalo. To vyvolalo u učitelky podezření, že v rodině se něco děje a dala podnět k prozkoumání, jak to dopadlo není těžké si domyslet.
V samotném Norsku se však o zvláštním jednání Barnevernetu příliš mnoho neví, protože norská média o sporných případech takřka neinformují a pokud už se někde v nějakém regionálním listu něco objeví, tak je to vždy celkem rychle ututláno.