Ohledně ohlášené Sobotkově demisi, došlo na Pražském hradě k politickému i společenskému faux pas. Zatímco prezident Miloš Zeman nechal připravit sál pro ceremonii podání demise, tak premiér Sobotka dorazil pouze na konzultační schůzku.

Sobotka se brání tím, že počítal pouze s tím, že měl s prezidentem probrat, jak se k jeho demisi Hrad postaví. Přišla k němu totiž informace, že podáním jeho demise, by nutně nemusela končit i vláda. Podle něj se touto připravenou ceremonií prezident nezachoval korektně. Ohrazuje se, že přece nemůže podat demisi, když neví, jak k ní Hrad přistoupí. „Kdybych chtěl podat demisi, měl bych sebou příslušný dokument,“ dodal ve stejné chvíli, když se prezident po projevené ceremoniální řeči, chystal přejít do jiné místnosti.

Premiér Sobotka chtěl s prezidentem hovořit o tom, zda bude jeho demise považována za demisi celé vlády. Od Bělobrádka se totiž dozvěděl, že jeho podání demise, ještě nemusí znamenat konec vlády, což by podle něj nebylo korektní. Poukázal na to, že když končil Petr Nečas, tak prezident respektoval ústavu i ústavní zvyklosti a skončila celá vláda. Takto by se tedy měl zachovat i nyní.

Sobotka se po událostech na Hradě rozhodl, že pošle demisi na hrad pouze písemně. Mělo by to být zhruba v polovině května.