Za druhé světové války byl v roce 1940 vybudován romský koncentrační tábor, který měl mít údajně status kárného pracovního tábora.
Tento původní záměr byl později změněn a od roku 1942 fungoval jako sběrné místo, kam se svážely osoby, které úřady označily za cikány, či za osoby žijící cikánským způsobem.
V Letech zemřelo přes 300 Romů a dalších téměř 500 jich bylo v roce 1943 z Let převezeno do osvětimského vyhlazovacího tábora.
Po válce byla na místě koncentračního tábora postavena družstevní velkoodchovna prasat. Po sametové revoluci byl vedle zemědělského objektu odhalen památník, který měl koncentrační tábor připomínat a od té doby se snaží aktivisté i někteří politici zemědělskou stavbu odstranit a vybudovat zde důstojný památník romským obětem.
Jak šel čas
- 1940 byl založen kárný pracovní tábor v Letech u Písku
- 1942 se z něj stal sběrný tábor
- 1942 byl veden jako tzv. cikánský tábor, kam byli sváženi Romové před transportem do vyhlazovacího tábora v Osvětimi
- V 70. letech byl na místě sběrného tábora vybudován velkokapacitní vepřín
- 2017 vláda rozhodla o odkupu vepřína
- 2018 se Muzeum romské kultury stal správcem vyklizeného areálu vepřína
Nový památník by chtělo Muzeum romské kultury představit v roce 2023. Jeho autorem je Lucie Vogelová a Jan Sulzer. Momentálně je v místě možné vidět pomník Zdeňka Hůly, repliku baráku a amfiteátr, společně s novou naučnou stezku, která se historii tábora věnuje.
J. Pejcha