V Německu se plánuje schválení zákazu mít při řízení auta zahalený obličej. Tento zákaz, který je teprve ve fázi návrhů zákaz se týká závojů a různých masek, které zakrývají obličej či jeho podstatnou části. Například již nebude možné řídit auto v nikábu ani burce.

V Německu se přitom jedná o vůbec první zákaz, který reguluje nošení burek a nikábů.

Toto nařízení má zamezit nemožnosti automatické identifikace řidičů, například při spáchaném dopravním přestupku, kdy je auto řidiče i s jeho obličejem vyfoceno, přičemž fotka slouží jako důkaz u přestupkového soudu.

Zákaz nošení těchto oděvů, zakrývajících celý obličej a znemožňující tak identifikaci osoby se může brzy rozšířit i mimo volanty automobilů. Německá kancléřka Angela Merkelová již před časem navrhla zákaz nošení nikábu a burek na veřejnosti.

V květnu tohoto roku, byl schválen zákon, který zakazuje nosit obličej zahalující oděv  úřednicím a členkám armády.

Ve Francii například platí zákaz zahalování od roku 2011. Muslimská komunita se k tomuto zákonu velice negativně postavila, přičemž se strhla lavina bouřlivých protestů, které byly provázeny i agresí vůči policistům. Proti zákonu se tenkrát postavily i neziskové organizace zaobírající se lidskými právy.

Dá se očekávat, že v Německu budou proti zákazu iniciovány podobné protesty, proto je jeho schvalování poměrně zdlouhavé.