zpravodaj24

Ráno vstáváte s úsměvem na rtech a nadšeně vítáte nový den. Užijete si snídani na prosluněné terase, pak se stylově obléknete a vyrazíte na místo, kde se odehrává část vašeho skvělého života. Všechno vám jde lehce od ruky, neboť děláte přesně to, pro co máte předpoklady a hlavně jste v týmu, který koučuje skvělý šéf. Nemáte chuť hlídat si čas, a tak až na poslední chvíli zjistíte, že už máte po pracovní době. Nevadí, zítra je přece také den!

Pracovní doba utíká rychle, protože nemáte pocit, že pracujete. Tomu, co denně prožíváte, se říká pracovní štěstí. Nemá ho každý, jen ten, kdo si ho umí najít.

Češi údajně tráví v práci o pár hodin času více než pověstní Japonci, o kterých se říká, že mají na pracovitost patent. V zaměstnání tak průměrný Čech běžně stráví pětačtyřicet hodin týdně. Tímto se umisťujeme na přední příčky žebříčku nadměrně pracujících národů. Je toto však ono pověstné pracovní štěstí? Pro většinu z nás jistě ne.

Vzpomeňte si, kdy a proč vám vaše práce přinášela štěstí. Bylo to proto, protože vás někdo pochválil nebo, že jste vydělali hodně peněz? Nebo něco jiného? Co pro vás vlastně práce znamená? Je to placená forma seberealizace a uplatnění nebo jen zdroj obživy. Je dobré si na tyto otázky umět odpovědět, protože, pokud si ujasníte svůj vztah k vaší práci, může vám to hodně pomoci.

Pracujete v nevhodném zaměstnání jen proto, abyste potom mohli dělat, co vás baví? Pokud ano, pak není vše, jak má být. Možná již tušíte, že je čas na nutnou změnu. 30 let, to je součet času, který za svůj život strávíte v pracovním procesu a vy je určitě nechcete zahodit do koše.

V prvé řadě je potřeba, abyste přestali hledat „nějaké“ pracovní místo, ale soustředili se na to, co vás baví. Ujasněte si, co vás baví a co byste na tomto poli mohli nabídnout. Řekněme, že milujete cyklistiku. Abyste ji mohli provozovat, musíte si na ni vydělat. Co kdybyste to však trošku pozměnili a vydělávali si něčím, co vás baví? Rozhlédněte se kolem a zapřemýšlejte, komu byste mohli své cyklistické znalosti a um nabídnout. Prodejna? Servis? Správce cyklistického e-shopu? Vysněné místo nemusíte získat hned, ale sledujte poptávku ve vašem okruhu zájmu a brzy se jistě objeví něco, co vás trefí do srdce!

Projevit můžete i vlastní aktivitu. Obešlete si vytipované zaměstnavatele a nabídněte se jim. Třeba nikoho zrovna nehledají, ale třeba je zaujmete natolik, že vám dají příležitost a vytvoří nové pracovní místo přímo pro vás! Takové věci se dějí, a štěstí přeje připraveným.

Titulek článku nadneseně píše, že byste si měli najít šéfa, který nám dá křídla, ovšem titulek by také mohl znít takto: Buďte vy sám sobě šéfem! A proč by ne? Ošéfujte si život i práci, tak abyste dostali křídla.

Soňa N. Navrátilová