Asi málokoho by napadlo, že stačí vyhodit nevymytou sklenici od medu a případná včelka mlsalka si kromě sladké pochoutky odnese i zákeřnou infekci.

Nejedná se o žádnou poplašnou a hysterii probouzející zprávu, nýbrž o smutný a prokazatelný fakt. Mnoho včelařů již o svá včelastva přišlo, a to i přes to, že před pár lety byly naše včelky relativně v bezpečí. Jenomže to se k nám ve velkém, nedovážel med z Ukrajiny.

Do Česka se dováží medu stále více, nejenom z Ukrajiny. Tento dovážený med sebou mnohdy nese velké nebezpečí. Putuje k nám totiž ze zemí, kde se často vyskytuje mor včelího plodu a kde není zakázáno léčení antibiotiky. To jsou právě Ukrajina a Čína. Med z takto přeléčených včel totiž obsahuje nejenom tolik diskutované zbytky atb., ale bohužel i původce moru.

U nás i v celé Unii, se nemocná včelstva likvidují spálením. Pálí se celé úly včetně veškerého vybavení a včelařského náčiní. Je to nejenom finančně velice náročné, ale také je to hrůzný a nervy drásající pohled. O to horší je vědomí, jak snadné a přitom zbytečné infikování včel morem je.

Stačí, aby někdo v sezóně vyhodil nevymytou sklenici od medu ze supermarketu. Žádná včelka nepohrdne nabídkou sladkého medu, a tak je na epidemii zaděláno. S olízaným medem si totiž do úlu přinese i velké množství spor morového onemocnění.

Českému svazu včelařů se zatím bohužel nepodařilo vymoci si úpravu zákona, tak aby reguloval, či spíše zakázal dovoz problematických medů z Ukrajiny a Číny.

Zdroj: regionální