Více než dvacet let tvořil sochař Petr Váňa, s pomocí svých přátel z uměleckých kruhů, repliku Mariánského sloupu. Nyní se již od května minulého roku snaží repliku sloupu usadit na pražské Staroměstské náměstí. Zástupci města však umístění repliky několikrát zamítli. Jedním z důvodů například bylo, že Váňovi k umístění sloupu chybí povolení hlavního města, jako vlastníka pozemků.

Jan Wolf  spolu s Jiřím Pospíšilem a Janem Chabrem svůj návrh na umístění repliky předložili znovu a většina zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a ANO dali replice zelenou. Proti byli Piráti a část zastupitelů Prahy sobě.  O sloupu bude ještě rozhodovat stavební úřad Prahy 1.

Zastánci umístění repliky sloupu jej považují za významné barokní umělecké dílo  a odkaz na obránce Prahy v době třicetileté války. Sloup byl  v roce 1918 svržen davem rozlícených lidí, protože podle nich představoval symbol habsburské monarchie.

Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Někteří odpůrci navíc poukazují i na údajně nekvalitní a neodpovídající ztvárnění repliky.

V minulosti dostal od městské policie bratr sochaře pokutu za to, že začal rozebírat dlažbu v místě historického umístění sloupu. Během jednoho víkendu na náměstí, společně se svými spolupracovníky, umístili část zdobeného zábradlí sloupu a po té u něj drželi dokonce hlídku, aby nemohlo být rozebráno.

Soňa N. Navrátilová