Americký prezident Donald Trump představil svůj dlouho očekávaný mírový plán na Blízkém východě. Pro Blízký východ navrhuje dvoustátní řešení, tedy vytvoření nezávislé Palestiny po boku Izraele, s tím, že Jeruzalém zůstane jako nerozdělené hlavní město Izraele.

Východní část Jeruzaléma se má stát hlavním městem palestinského státu a bude zde otevřená americká ambasáda. V rámci Trumpova plánu se palestinské území více než zdvojnásobí.

Navrhl nezávislý palestinský stát a uznání izraelské suverenity nad osadami na Západním břehu Jordánu. V osadách na Západním břehu žije více než 400 000 Izraelců. Tato osídlení jsou podle mezinárodního práva považována za nezákonná, ačkoli to Izrael popírá.

Trumpova vize, jejíž cílem je vyřešit jeden z nejdelších konfliktů na světě, byla vypracována pod dohledem tchána prezidenta Trumpa, Jareda Kushnera.

Militantní palestinská islamistická skupina Hamas, která ovládá pásmo Gazy, dohodu odmítla s tím, že má za cíl likvidaci palestinského národa. V pásmu Gazy proti Trumpovým návrhům protestovalo tisíce Palestinců.

Palestinci nazvali Trumpovu mírovou dohodu pokusem o apartheid >>

J. Pejcha