Požár londýnského výškového domu Grenfell Tower, který má na kontě již 12 obětí, prý bude trvat nejméně dalších čtyřiadvacet hodin.

Hasiči s požárem stále bojují a intenzivně prohledávají celý dům na místech, kde je to jen trochu možné. Oheň se drží hlavně na těžko přístupných místech. Skupiny hasičů postupují do nejvyšších pater. Likvidují požár, ale také ochlazují konstrukci domu. Z budovy stále odpadávají kusy ohořelé fasády, avšak podle odborníků na statiku prý pád domu nehrozí.

Podle odhadů bude boj s požárem trvat nejméně dalších 24 hodin. Na místě střídavě zasahuje přes dvě stě hasičů a 40 hasičských vozů.

Stále není jasné, co bylo příčinou požáru, avšak jsou jisté indicie, že se jednalo o zkrat v elektrickém vedení. Stavba sice prošla před dvěma lety rekonstrukcí, avšak dle nájemníků nebyly dodržovány bezpečnostní standarty. Firma, která má dům ve správě, již v minulosti několikrát čelila výtkám ohledně nedostatečné bezpečnosti.

Při vypuknutí požáru prý vůbec nebylo slyšet požární hlásiče. Obyvatelé domu mnohokrát poukazovali na nevyhovující požární zabezpečí stavby i chybějící směrnice pro evakuaci.