Zvykejte si na bezpohlavní vyjadřování, neboť v brzké budoucnosti to bude povinné. A abyste se vyhnuli závažným obtížím, naučte se používat nesexistický jazyk velmi rychle. Již dnes, je pro firmy hledající zaměstnance postižitelné, pokud by si podaly inzerát v nesprávném formátu. Dnes není možné uvádět jakého pohlaví by měl zaměstnanec být, proto se v inzerátech dočítáte, že hledají například jeřábníky i jeřábnice. To by však ještě mohlo být v pořádku, ale smiřte se s tím, že v porodnicích se v budoucnu nebudou přijímat rodící ženy, nýbrž rodící lidé. Je dokonce reálně možné, že pokud by do gynekologické ordinace přišel nějaký muž, který by si myslel, že je těhotný, tak by ho museli povinně vyšetřit, zda opravdu není v očekávání. Pokud by to neudělali, mohli by se dočkat žaloby za diskriminaci.

Zcela nedávno se něco podobného stalo světoznámému řetězci Marks & Spencer, který na etiketě, u dětského oblečení poukazoval na výhody pevnějšího lemu. Jeho slova „méně práce pro maminku“ pobouřila celosvětovou  feministickou elitu. Podle kritiků jsou ta slova bestiálně diskriminační, protože navozují dojem, že zašívat umějí pouze ženy a tím pádem degradují muže. Nápis na etiketách: Zesílené okraje déle vydrží, takže maminka bude mít méně práce, považovaly aktivistky ze společnosti Fawcett Society za nepřípustné, sexistické a prehistorické. Řetěz se nakonec na jejich nátlak veřejně omluvil a etikety stáhl.

V rámci antidiskriminační politiky byla vytvořena příručka genderově korektního vyjadřování, kterou vypracovaly inteligentky z okruhu jihočeské univerzity a Univerzity Karlovy. Podle nich totiž veřejný prostor trpí nepřiměřeným podceňováním žen, přičemž rodové vyjadřování to ještě více podporuje.

Jejich myšlenka má jistě svůj půvab, protože ženy by neměly být zbůhdarma diskriminovány. Díky mnoha statečným ženám, které v minulosti bojovaly za práva žen, mohou dnes ženy běžně volit, studovat univerzity, účastnit se vědeckých projektů a dokonce létat do vesmíru. První vlaštovičky, které se o práva žen zasazovaly, bývaly zesměšňovány, uráženy a dokonce i zavírány do blázinců, protože, spravedlnost, kterou chtěly nastolit, byla pro širokou veřejnost naprosto nepřijatelná. Patří jim tedy čest a sláva za tu odvahu, kterou měly a díky níž dalším generacím vybojovaly práva, o kterých se jejím předchůdkyním ani nesnilo. Rovnoprávnosti se nyní těší ženy ve všech civilizovaných zemích. A jsou za to rády.

Jenže, jedná se o diskriminaci, když pasujeme ženu do role matky? To že hovoříme o ženách jako o maminkách, přece ještě neznamená, že jim upíráme právo na to být bez dětí, budovat si kariéru a žít jinak – nekonvenčně. Dnešní společnost umožňuje žít ženám, tak jak si přejí. Mohou být desetkrát rozvedené, mohou mít nemanželské děti, nemusí mít žádné děti, mohou zůstat v domácnosti nebo se stát prezidentkami. Mohou vše, a přesto budou od přírody geneticky nastavené na to být matkami. Mají k tomu všechny předpoklady. Muži ne. Proto je žena potencionální maminka a muž je potencionální tatínek. Je jenom na nich, jak tyto vlohy využijí.

Muži a ženy jsou odlišní, vždy byli a vždy budou! I kdyby si světová elita usmyslela, že jsme všichni stejní a chtěla nastolit bezpohlavnost, nic na tom nezmění. Hormonální, fyzická, muskulaturní i myšlenková skladba obou pohlaví je odlišná a díky tomu sebou přináší mnoho výhod i nevýhod, podle toho, z jakého úhlu se na tyto odlišnosti díváme. Tyto výhody, ale i omezení jsou zřejmé a je zcela mimo mísu je nějak utajovat nebo mystifikovat.

Je samozřejmě v pořádku, když mají ženy možnost dělat práci, která je baví a nikdo na ně nekouká skrze prsty, ale proč by ženám mělo vadit, že se o nich v učebnici píše jako o maminkách? Proč by mělo muže diskriminovat, že do porodnice se přijímají těhotné ženy? Je to skutečně průšvih, když muž ženě podrží dveře? Mohl by za to být popotahován, protože snižuje její sebevědomí, neboť žena si přece umí dveře otevřít sama?

Pokud si nejste jistí svojí genderovou korektností, pokud nevíte, jak přesně se máte v určitých situacích zachovat, pak dodržujte tyto snadné pokyny:

  • Hovořte pouze ve třetím rodě
  • Ve třetím rodě mluvte i osobě, nechcete být přece popotahování za to, že se povyšujete
  • Pokud jste muž a hrozí nepříjemná situace, že byste se měl rozhodovat, zda dát ve dveřích ženě přednost, raději odejděte
  • Pokud jste žena a máte děti, nikdy ve společnosti neříkejte, že jste matka
  • Pokud jste hermafrodit, pomlčte o tom, protože jiné ženy a muži by to mohli vnímat jako diskriminaci, jelikož oni mají pouze jedno pohlaví
  • Nikdy nikomu neříkejte, že mu to sluší. Mohlo by to vyznít sexisticky
  • Pokud jste muž – sportovec, okamžitě s tím přestaňte. Vaše svaly by vám mohly přinášet mnoho nepříjemností
  • Pokud jste vnadná žena, zvažte operaci a uveďte se do bezpohlavního zjevu

Toto je výběr některých doporučení, která se však za pár let klidně mohou stát zákonem vymahatelnou normou.

Genderová korektnost nestraní, nepreferuje, nediskriminuje ani nemarginalizuje jedince z hlediska pohlaví. Pochází z angl.. slova gender/rod

Soňa Navrátilová