Před čtrnácti dny byl poblíž hlavního města Teheránu zavražděn nejvyšší iránský jaderný vědec Mohsen Fakhrizadeh. Íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif odsoudil vraždu „jako akt státního teroru“. Západní zpravodajské agentury považují Fakhrizadeha za zastánce íránského tajného programu jaderných zbraní.
Proč byl na Fakhrizadeha spáchán atentát?
Vynikají dva možné motivy: zaprvé, aby se ohrozilo potenciální zlepšení vztahů mezi Íránem a novou Bidenovou administrativou ve Spojených státech. Druhým motivem se jeví možnost, že strůjci atentátu chtějí povzbudit Írán, aby se zapojil do odvetných akcí.
K těmto možnostem se přiklání i íránský prezident Hassan Rúhání , který se k atentátu vyjádřil takto: „Naši nepřátelé jsou si vědomi toho, že se globální situace mění, a jakýmikoliv způsoby se snaží o vytvoření nestabilních podmínek v regionu!“ Když se Rouhani zmiňuje o íránských „nepřátelích“, zjevně mluví o Trumpově administrativě, Izraeli a Saúdské Arábii.
Proč byl Mohsen Fakhrizadeh tak důležitý?
„Pokud by se Írán někdy rozhodl vyzbrojit jadernou zbraní, byl by Fakhrizadeh znám jako otec íránské atomové bomby,“ řekl v roce 2014 jeden západní diplomat tiskové agentuře Reuters.
Zprávy o atentátu přicházejí uprostřed nových obav ze zvýšeného množství obohaceného uranu, které Írán produkuje. Obohacený uran je důležitou součástí jak pro výrobu civilní jaderné energie, tak pro vojenské jaderné zbraně.
J. Pejcha