Dluhy se mají platit a každý člověk, který si půjčí peníze nebo je z nějakého důvodu vůči někomu jinému dlužníkem, měl by svým závazkům dostát. Pokud se tak neděje, je pak jen otázka času, kdy věřitel, po té co je dlužníkovi soudem odklepnuta povinnost dluh zaplatit, požádá o pomoc exekutora, který začne veškerými dostupnými prostředky peníze z dlužníka vymáhat.
Pokud dlužná částka není příliš vysoká, je pravděpodobné, že dlužník svůj závazek celkem rychle vyřeší. Horší situace však nastává, pokud je dluh nad rámec jeho platebních možností. Exekutor v takovém případě reaguje velice rychle a s největší pravděpodobností uvalí dlužníkovi exekuci na plat i na bankovní účet.
Zákon na jednu stránku dlužníka chrání před úpadkem tím, že mu exekutor z platu musí ponechávat nezbytné životní minimum, ale už neřeší situace, kdy mu výplata, či jiný měsíční příjem, chodí na účet. Zablokovaný účet prostě znamená, že i po té, co již došlo k inkasu exekutorovi, nemá dlužník možnost disponovat se svým zákonným minimem.
Od poslední novely zákona, má sice dlužník nárok vybrat si z účtu částku, která odpovídá dvojnásobku životního minima, avšak tuto možnost smí využít pouze jednou za celou dobu trvání exekuce.
To znamená, že v budoucnu si své příjmy na účet nemůže nechat posílat, pokud chce z něčeho žít. Pokud je zaměstnaný, může se domluvit na hotovostních výplatách, pokud je však živnostník, je to malér.
Exekuce na bankovní účet vede k tomu, že dlužník nemůže využívat účet, a to je v případě podnikání likvidační. Pokud nelze při podnikání využívat účet, je to v dnešní bezhotovostní době naprostý konec s živností.
Nejhorší scénáře pak nastávají, když z důvodu blokace nemůže platit svým dodavatelům. Ne jedné straně jsou čekající zákazníci, kteří již za zboží nebo za služby zaplatili, na druhé straně jsou dodavatelé, kteří bez zaplacení nic nedodají a na třetí straně je živnostník, který je doslova v koncích.
Na tyto případy zákon prostě nepamatuje. Podobné situace již několikrát řešil i ombudsman, ale nikdy nepořídil.
Co se dá v takovém případě dělat?
Podnikat pokoutně? Nechávat si posílat peníze od klientů na cizí účet? To je sice velmi rizikové, nicméně mnozí zoufalí živnostníci to tak nakonec udělají. Nečinnost státu je k tomu nutí.
Pan Zaorálek, bývalý provozovatel malé vesnické hospůdky říká, že se snažil vyrovnat s exekucí jak to jen šlo.
„ Splácel jsem jí částkou 5000 korun měsíčně a přesto mi exekutor jednoho dne odstavil účet. Měl jsem na něm připravené peníze na faktury, celkem 34 000. V tu ránu jsem neměl na zaplacení. Dostal jsem se do prodlení a navíc jsem neměl jak ty peníze vydělat, neboť mi došlo zboží. Nebylo, co prodávat. Na zboží jsem si půjčil, abych mohl mít otevřeno a mohl aspoň nakrmit rodinu. Ovšem za faktury mi naskákalo penále a pořád jsem za ně dlužil. Byl jsem v kleštích, nevěděl jsem, co z tržeb poplatit dříve. Dluh za zakoupené zboží? Dlužné faktury? Nebo další zboží, aby bylo, co prodávat? Hospoda vydělávala opravdu jen tak tak aby uživila rodinu, nic navíc, takže těch 34 000, které jsem měl na účtu připravené na platby faktur mi opravdu životně chybělo. Nakonec jsem přišel i o hospodu. Kvůli 34 000, které stejně exekuci neumořily, takže jsem bez živnosti, v kraji, kde je totální nezaměstnanost, naskakují mi penále za nezaplacené faktury a navíc stále s exekucí za krkem. Již z toho nelze ven. Když jsem měl hospodu, alespoň jsem splácel těch 5000 korun, teď nemám splácet z čeho. Co z toho ten exekutor nakonec má? Vždyť dluh takto nikdy nevymůže. Těch třicet čtyři tisíc pokrylo sotva čtvrtinu. “
Ano, je pravda, že dluhy se musí platit. Ale jak, když v případě živnostníka, je nelze ani vydělat? Vyplatí se exekutorům, zablokováním účtu, znemožnit živnostníkům podnikat?
Ale bohužel je tu ještě jedna perlička, která se dá v následujících letech očekávat, a tou jsou povinné bezhotovostní platby. Jakmile totiž zmizí papírové peníze, znemožní to lidem, kteří žijí tak nějak mimo systém, normálně existovat. Nyní se totiž mnoho lidí v exekuci „vyhýbá“ zaměstnání, neboť peníze, které jim po exekuční srážce zbývají, nestačí na pokrytí ani 50% životních nákladů. Proto se mnoho lidí uchyluje k práci načerno.
Jménem redakce jsme napsali přímo na ministerstvo spravedlnosti ČR, zda se tímto problémem hodlá stát nějak zabývat. Věříme, že brzy získáme odpověď.
#Top Tags
NABÍDKY PRÁCE Z DOMU SPORT ŠOKUJÍCÍ REALITA SERIÁLY A FILMY ZDARMA ONLINE AKTUÁLNĚ >>