http://www.divadlonajezerce.cz/program

26. dubna 2018 nebyl v Divadle Na Jezerce slyšet bezchybný zpěv, přesto se hlediště rozeznělo nepřestávajícím potleskem. Premiéru měla nová inscenace režiséra Jana Hřebejka „Je úchvatná!“, jejímž autorem je Peter Quilter a charakterizovat by se dala jednoduše: Ani notu čistě! V očích protagonistů se na jevišti po měsících usilovného zkoušení objevila úleva, diváci byli nadšeni!

Hlavní roli Florence Foster Jenkinsové hraje na Jezerce Jitka Sedláčková, která se do příběhu samozvané operní pěvkyně zamilovala. „Pro Florence je snění mnohem zábavnější než skutečný svět. Vnímám ji jako osobu žijící ve své bublině s naditou peněženkou – koupí si vše, po čem touží. A protože jí otec zanechal značné jmění, může si opravdu dělat, co se jí zlíbí – tak zpívá,“ přibližuje charakter postavy Jitka Sedláčková. Jejím hereckým partnerem je Jan Hrušínský v roli neúspěšného britského herce St. Claira Byfielda, dále můžete vidět Libuši Švormovou jako profesorku hudby Verindah-Gedgeovou, Miroslavu Pleštilovou jako přítelkyni a obdivovatelku Florence Dorothy a Václava Tobrmana v důležité roli klavíristy Cosmy McMoona.

„Vedli jsme diskuzi, jestli má smysl oslavovat diletantismus v Čechách 2018. Příběh Florence je ale naštěstí lidský. Motivem hry je aktuální otázka: O co se opírá sebevědomí diletantů? A odpověď může znít: O pokrytectví jejich okolí! Záměrem bylo, aby se hra vyznačovala lehkostí, ale nebyla plytká,“ říká Jan Hřebejk, který se v roli režiséra vrací do Divadla Na Jezerce už po šesté. Nazkoušel zde divácké hity „Manželské vraždění“ (inscenace s Jaroslavem Duškem je na repertoáru DNJ už 12 let), „Kumšt“ se třemi Jany – Třískou, Kačerem a Hrušínským, „Na dotek“, „Musíme si pomáhat“ nebo zlodějskou komedii čtyř obkladačů „Práskni do bot“, kterou divadlo také stále uvádí.

Vítejte v časech, kdy se k sobě lidé chovali slušně

Už 30. května uvede Divadlo Na Jezerce další novinku této sezóny. Petr Vacek se na Jezerce poprvé představí nejen jako herec – ale jako režisér. Zkouší zde právě totiž román Zdeňka Jirotky „Saturnin“, který pro Jezerku dramatizoval. Podtitul inscenace Vítejte v časech, kdy se k sobě lidé chovali slušně, vypovídá nejen o charakteru hry platné v každé době, ale také o pojetí, které si pro realizaci známého příběhu Vacek zvolil. Zdeněk Jirotka totiž nenapsal „pouze“ humoristickou knihu, on skrze laskavý humor oslavuje poctivost, slušnost a demokracii. Titulní roli na Jezerce ztvární Michal Kern, dále se můžete těšit na Jaroslavu Kretschmerovou/Jitku Sedláčkovou, Jana Konečného, Martina Sittu, Libora Hrušku, Denisu Pfauserovou, Vojtěcha Vodochodského a Petra Vacka.

www.divadlonajezerce.cz