V blízké době, konkrétně za 99 dní, skončí přechodné období Británie, která po té definitivně opustí společný trh Evropské unie. Podle posledního prohlášení britského premiéra  Borise Johnsona by nakonec mohl Brexit proběhnout bez obchodní dohody.

Jedním z důvodům, které premiér uvedl je to, že mnoho britských firem se nestihla připravit na hraniční a celní kontroly, které budou od nového roku povinné. Britská strana varuje, že chyba bude na straně EU. „Pokud ale kamiony dorazí na druhou stranu, je to tam trochu nedbalé, dezorganizované a vládne tam chaos kvůli neschopnosti EU plánovat, tak to je mimo naši kontrolu,“ uvedl britský ministr zemědělství a životního prostředí George Eustice.

Evropská komise schválila prodloužení přechodného období na dalších osmnáct měsíců, protože podle jejího vyjádření jsou evropské banky závislé na finančním centru v londýnské City. Londýn by tedy mohl dál soužit jako středisko pro zúčtování operací v eurech.

Podle editora byznys listu Financial Times Philip Stafford, si EU prostě nemůže dovolit ignorovat fakt, že City má na evropském trhu vedoucí úlohu.

J. Pejcha