Komise EU poslala českým úřadům další výsledný audit, který se tentokrát netýká jen Andreje Babiše. I tento audit potvrzuje, že Premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů kvůli nepřerušeným vazbám na své podniky.

Ze Státního zemědělského intervenčního fondu dostal holding Agrofert od roku 2012 do letošního dubna vyplaceno zhruba 6,52 miliardy korun. Pokud by nakonec závěrečná zpráva o zemědělských dotacích navrhovala peníze vrátit, mohlo by to mít na Agrofert jako největšího producenta v českém zemědělství a potravinářství hospodářský dopad.

Poslanci Evropského parlamentu požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Český Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt.

Babiš v tom není sám, zpráva se týká i ministra zemědělství Miroslava Tomana

Téměř šest milionů dostal producent kuřat, firma Xaverov, která spadá pod firmu Agrotrade, již ovládají otec i bratr ministra zemědělství Tomana.

Toman jakýkoli střet zájmů popřel, s tím že na dotace pro firmy své rodiny či známých nemá žádný vliv. Zároveň také novináře ujistil, že v budoucnu nemohou nastat žádné problémy s celkovým čerpáním zemědělských dotací.

Zemědělský fond pravděpodobně porušil nová unijní pravidla

Zemědělský intervenční fond s firmami z holdingu Agrofert podepisoval smlouvy, i přesto, že od loňského srpna platí nová unijní regule o střetu zájmů. Podle serveru od té doby fond uzavřel smlouvy na šest nových projektů za téměř 40 milionů korun.

Andrej Babiš však v úterý i ve středu opakovaně označil návrh auditní zprávy za pochybný a zdůraznil, že kvůli němu a kvůli jeho bývalé skupině Agrofert se žádné evropské dotace vracet nebudou. Česko čeká na oficiální překlad závěrečných zpráv obou auditů, pak bude mít dva měsíce na reakci a sepsání připomínek.

Podle Transparency International je Agrofert stále pod Babišovou vládou

Na údajný Babišův střet zájmů poukázala nevládní organizace Transparency International již v loňském roce. Babiš sice vložil Agrofert do svěřenského fondu, aby podobným obviněním zabránil, ale podle organizace má Babiš stále možnost holding ovlivňovat a zároveň má jako předseda vlády vliv i na rozdělování evropských dotací v Česku, které přitom  Agrofert čerpá.

Česko by mělo vrátit část dotací vyplacených Agrofertu. Jak vysokou částku by mohlo jednat zatím není jasné.

J. Pejcha