Venezuela zmítaná zmatkem, chudobou a zoufalstvím, nyní již přes tři měsíce doslova hoří. V ulicích se stále množí demonstrace, při kterých se občané dožadují nových voleb a propuštění politických vězňů, avšak tyto protesty nijak nezlepšují politické dění v zemi, spíše naopak. Vojáci a policie mají na svědomí již přes 70 mrtvých lidí.

Po těchto zdlouhavých protivládních protestech došlo i na útočný akt proti vládě. Na tomto útoku je zajímavé nejvíce to, že ho provedl voják, který se na sociálních sítích představil pod jménem Oscar Peréz, jako zástupce všech vojáků a policistů, kteří nesouhlasí s se současnou vládou prezidenta Nicoláse Madura.

Voják v policejním vrtulníku zahájil útok na nejvyšší venezuelský soud. Na fotografií, které začaly kolovat internetem, je vidět jak Peréz mává z helikoptéry transparentem s nápisem „Art. 350, Libertad“.

Podle prezidenta Madury se jednalo o teroristický čin usilující o puč. Nejvíce zarážející je, že ho provedl právě voják. Vojsko jako takové, má nyní velká privilegia. Madura vojákům totiž svěřil dohled nad distribucí potravin, a to jim vkládá do rukou velkou moc a nevídané možnosti k sebeobohacování. Je krajně nepravděpodobné, že by byl nějaký voják natolik nespokojen, aby nasadil svůj život za anonymní civilisty.

Na povrch se tak dere podezření, že útok byl pouze zinscenovaný, aby měl Madura důvody k dalším nátlakovým akcím. Již v minulosti několikrát opakoval, že pokud se někdo pokusí ohrožovat jeho socialistickou vládu, bude dělat pořádek s pomocí zbraní. Takový útok, ať již byl skutečný nebo ne, mu nahrává do karet, aby mohl ukázat svoji moc. Nyní se dá očekávat, že se situace pro demonstranty ještě zhorší a represe vůči nim budou mnohem razantnější než dosud.