Šéfka britské vlády, Theresa Mayová, v minulých týdnech oznámila svou demisi. Avšak ještě před tím, než odstoupí z funkce premiéra, zavede do zákona závazek, že do roku 2050 dosáhne země nulové emise uhlíku.
Závazek, který má být včleněn do novely zákona o změně klimatu, byl Mayovou předložen ve středu. Spojené království se tak stane prvním členem skupiny průmyslově vyspělých zemí skupiny G7, která by vydávala právní předpisy pro čisté nulové emise.
Skupiny zabývající se problematikou životního prostředí tento cíl sice uvítaly, ale vyjádřily zklamání nad tím, že by tento plán umožnil Spojenému království, aby ho částečně dosáhlo prostřednictvím mezinárodních uhlíkových kreditů, což by podle aktivistů Greenpeace, přesunul břemeno znečišťování na rozvojové země.
Neúspěšný návrh brexitové dohody přinesl Mayové rezignaci
Mayová před pár týdny oznámila kompromisní plán, který měl být novou brexitovou dohodou. Ten však vyvolal ve vládě vzpouru a výzvy k její rezignaci. Britští konzervativci chtějí po debaklu brexit, ať bude jakkoli nepřipravený. Část vedení konzervativců chce, aby strana přestala s Evropskou unií o dohodě vyjednávat a šla do takzvaného tvrdého brexitu.
Mayová jako šéfka konzervativců skončila, ale vládu povede nejméně do konce července, kdy by měl již být znám nový předseda Konzervativní strany a zároveň i její nástupce na premiérském postu. Jedním z hlavních kandidátů na premiéra je bývalý britský ministr pro brexit Dominic Raab.
Theresa Mayová, jejíž vládnutí je spojené s neúspěšným brexitem, začala v politice působit před dvaceti lety. Začínala jako poslankyně konzervativců. Než se stala premiérkou, byla šest let šéfkou britského ministerstva vnitra.