V Bagdádu, hlavním městě Iráku, se konal smuteční průvod mrtvého íránského vojenského velitele Qasema Soleimaniho, který byl ve čtvrtek zabit při leteckém útoku USA. Průvodu se zúčastnil obrovský počet lidí.

Dav truchlících se začal v Bagdádu shromažďovat již od časných hodin. Průvod se valil ulicemi, někteří nesli portréty Soleimaniho a někteří z iránského nejvyššího vůdce Ajatolláha Aliho Khameneiho. Lidé v průvodu plakali a zároveň svorně zpívali „smrt Americe!“.

Zabití íránského vojenského velitele Iráčany rozděluje

Někteří Iráčané v Bagdádu smrt Soleimaniho vesele oslavovali. Byl totiž obviněn z organizování násilných zásahů proti pokojným prodemokratickým protestům v posledních měsících.

Nejvyšší vůdce Ajatolláh Ali Khamenei v prohlášení k Soleimaniho smrti řekl: „Jeho odchod k Bohu nekončí jeho cestou nebo jeho misí, protože zločince, kteří mají jeho krev a krev ostatních mučedníků na rukou, čeká odplata!“

Kdo byl Qasem Soleimani?

Qasem Soleiman byl, za nejvyšším vůdcem Ajatolláhem Ali Khameneim, politiky i širokou veřejností vnímán a uznáván jako druhá nejmocnější postava v Íránu. Elitní jednotka íránského revolučního gardového sboru (IRGC), byla přímo podřízena Ajatolláhovi a Soleimanimu. Soleimani byl označován za hrdinskou národní postavu.

Zdroj: Fars New Agency