V Německu se po mnohaletém debatování schválily změny občanského zákoníku tak, aby homosexuální páry mohly uzavírat manželství a adoptovat děti. Legalizace manželství homosexuálů si získala výraznou podporu většiny politiků i veřejnosti.

Schválením novely se Německo přidává ke 20 státům, které homosexuálním umožňují uzavírat sňatky na oficiální úrovni. Do té doby bylo možné pouze takzvané registrované partnerství.  

Kancléřka Angela Merkelová, která se domnívá, že homosexuálové diskriminaci v Německu nečelí, hlasovala proti legalizaci manželství homosexuálů, ale adopci dětí by jim umožnila.

Sociální demokraté, opoziční zelení a levice, hlasovali pro. Na diskuzní fórum někteří dorazili s duhovými šálami nebo kravatami.

Nizozemsko bylo první zemí EU, které legalizovalo sňatky homosexuálních párů. Stalo se tak v roce 2001. Po té následovala legalizace manželství homosexuálů i v dalších zemí Evropy: Belgie, Island, Dánsko, Francie, Norsko, Švédsko, Británie, Lucembursko, Irsko, Finsko, Španělsko a dokonce i velmi nábožensky založené Portugalsko.

Naopak Slovinsko odmítlo uzákonění sňatků homosexuálů v referendu, které se konalo v roce 2015.

Platnou legalizaci sňatků homosexuálů by mohla však ještě mohl zhatit protest u ústavního soudu, který plánují vznést poslanci CDU/CSU.