Osmadvacetiletý Luca Trainy si má, za svůj předem plánovaný útok na imigranty, který měl zjevný rasistický motiv, ve vězení odsedět dvanáct let.

Mladík v únoru, ve voze Alfa Romeo, projížděl ulicemi italského města Macerata a střílel na africké migranty. Při jeho útoku bylo zraněno šest osob. Při zatýkání údajně vykřikoval různá nacistická hesla a stále opakoval, že Itálie má patřit Italům.

Trainy u soudu prohlašoval, že nepociťuje žádnou nenávist vůči jiným rasám a svého činu upřímně lituje. Odsouzený mladík při výpovědi uvedl, že chtěl jen pomstít vraždu osmnáctileté dívky P. Mastropietrové, z jejíž vraždy byl obviněn migrant z Nigérie.

Luca Trainy přitom v minulém roce, v italských komunálních volbách, kandidoval za stranu Liga Severu (LN), která se staví proti imigraci.

Na vraždu osmnáctileté dívky upozorňují i ostatní protiimigrační strany a také ministr vnitra Matteo Salvini, který na případ poukazuje jako na jeden z hlavních argumentů pro zpřísnění přijímání imigrantů či jejich snadnější vyhošťování.

J. Pejcha