V noci na středu zahájilo letectvo IRGC těžké balistické raketové útoky na dvě americké letecké základny v Íráku. První byl veden na Ein Al-Assad v centrálním Iráku poblíž hranic se Sýrií a další v kurdském Erbilu na severu Íráku. Útoky „Martyr Soleimani“ byly odvetou za atentát na generála Qassem Sassimani.

Podle agentury FARS bylo po raketových útocích nejméně 80 amerických armádních pracovníků zabito a téměř 200 dalších bylo zraněno. Americký prezident Donald Trump ale ohledně možných obětí uvedl, že žádné nejsou a počítat se budou pouze malé materiální škody. Zatím tedy není jasné, zda k obětem došlo.

Po útoku Íránské revoluční gardy (IRGC) vydaly prohlášení, v němž informovaly, že vypálily desítky raket země-země na letecké základny v Íráku, obsazené, dle jejich slov, teroristickou a agresivní armádou Spojených států. Toto je první přímý útok na americkou armádu od druhé světové války.

IRGC varovaly USA i všechny jeho spojence, aby se vyhnuly odvetným útokům proti Íránské islámské republice, jinak „budou čelit bolestivější a drsnější reakci“.

Podle agentury Fars (FNA) íránský prezident Hassan Rouhani zdůraznil, že USA budou muset, po atentátu na generála Qassse Qassema Soleimaniho, opustit region. Velitel Sboru gardové islámské revoluce, generálmajor Hossein Salami prohlásíl, že Írán se nebojí amerických hrozeb a je připraven ho znovu porazit.

IRGC zároveň vyzvaly všechny Američany k nátlaku na Bílý dům, aby své jednotky z regionu co nejrychleji stáhl.

Co je Ein Al-Assad

Ein Al-Assad je letecká základna se 4 km přistávací dráhou ve výšce 188 metrů nadmořské výšky a která je hlavní a největší leteckou základnou v USA v Iráku. 

Co je IRGC

IRGC je zkrácené označení pro Íránské revoluční gardy, které jsou separátní složkou ozbrojených sil Íránu. Nejsou součástí íránské armády.

Soňa N. Navrátilová

 Zdroje: FARS, Al-Mayadeen, BBC, Twiter