Již od pátku úřady varovaly, před nebezpečím, že hurikán Harvey bude mít přinejmenším podobný katastrofický průběh jako hurikán Katrina.

Harvey začal pustošit pevninu v pátek kolem desáté večer místního času. V průběhu páteční noci dosáhl čtvrtého stupně. Texaské pobřeží zasáhl větrem 209 kilometrů za hodinu a prudkými neustávajícími dešti. V jižním Texasu spadlo do pondělního rána přes 200 litrů vody na metr čtvereční.

Houston postihly povodně, ulice se zaplnily proudy vody, voda vystoupala až do prvních pater domů, lidé hledali záchranu na střechách, kde je vyhledávalo přes dvacet letadel. Po té byli pomocí člunů zachraňováni.

V sobotu večer utonula jedna žena, po té, co vystoupila ze svého automobilu, když se dostala do zatopené ulice.

Jedním z nejvíce postižených míst je město Rockport, kde si hurikán vyžádal další lidský život.

Úřady, které ohledně evakuací vydávaly různá a mnohdy protikladná doporučení, způsobily zbytečný zmatek. Jedni nabádali k tomu, aby obyvatelé Hustonu nevycházeli z domu, druzí, mezi nimiž byl i guvernér Texasu, vyzývali lidi, aby se urychleně evakuovali.

Z regionu Fort Bend se musí evakuovat 500 tisíc lidí, řeka Brazos zaplavila ulice až po střechy.

Víkendové předpovědi nenaznačovaly výrazné zlepšení, naopak nejčerstvější informace hovoří o navýšení srážek Navíc hrozí, že se bouře nad Houston tento týden ještě jednou vrátí.

Soňa Navrátilová

Redakce