Vědci z Centra pro klimatické předpovědi NOAA, které je součástí Národní meteorologické služby, nedávno potvrdili příchod dlouho očekávaného jevu El Niño. V jejich nově zveřejněném měsíčním výhledu meteorologové varují, že tento jev bude postupně zesilovat a dosáhne vrcholu během zimy.

El Niño je přírodním klimatickým jevem, který se projevuje výrazně vyšší teplotou mořského povrchu ve střední a východní části Tichého oceánu poblíž rovníku. Objevuje se průměrně jednou za 2–7 let. Jeho vliv na klima však sahá mnohem dále než jen do okolí Tichého oceánu.

„El Niño může mít široké dopady, záleží na jeho síle. Například může zvýšit riziko výskytu silných dešťů a sucha v různých lokalitách po celém světě,“ uvedla Michelle L’Heureuxová, klimatoložka z Centra pro klimatické předpovědi. „Změna klimatu může ovlivnit některé dopady spojené s El Niñem tím, že je buď zhorší nebo zmírní. V oblastech, které již zažívají nadprůměrné teploty, by například El Niño mohl vést k novým teplotním rekordům.“

V květnu Světová meteorologická organizace (WMO) varovala, že období od nynějška do roku 2027 bude pravděpodobně nejteplejším obdobím, které Země kdy zažila, a to díky kombinaci jevu El Niño a globálního oteplování způsobeného emisemi skleníkových plynů.

Vliv El Niño na evropský kontinent bude mnohem slabší, než na jiné jižní části světa, může se projevit spíš tím, že se na Starý světadíl bude dostávat počasí z jím ovlivněných regionů.