Nově otevřená kavárna a vinárna Mohaji Café v Pražských Holešovicích je prvním počinem pražírny kávy MO-HA-JI z Brandýsa nad Labem, která vznikla v roce 2015, a zaměřuje se na středně pražené výběrové kávy z různých koutů světa. Prezentuje se prodejem kávy na různých kulturních akcích, festivalech a společenských událostech, z čehož pramení kladný vztah ke kultuře všeobecně. Kavárna jde především cestou kvalitních surovin od malých výrobců a domácích produktů. Vůně kávy či dobrého vína není jediným zážitkem, který si z kavárny můžete odnést.

Majitelé vstoupili do tohoto projektu s tím, že by rádi obohatili místní kulturní scénu, kdy si hosté mohou posezení zpříjemnit šálkem čerstvé kávy s nevšedním kulturním prožitkem. Ideální se k tomu ukázaly prostory útulného sklípku pod kavárnou, který nabízí neomezené možnosti.

Tato myšlenka začala nabývat reálné podoby díky spojení s herečkou, zpěvačkou a improvizátorkou Jitkou Osička, která se akcí sama účastní jako performer a doplňuje je svým velmi osobitým vyjádřením. Z akcí, které již proběhly, stojí za zmínku degustace vín rodinného vinařství Horák z Vrbice, mimo jiné vítěze prestižní výstavy vín v Paříži. Scénické čtení knihy Purpurové doteky autorky milostných románů Markéty Harasimové, scénické čtení spisovatelské prvotiny Pavla Hénika s názvem Manekýni, přednáška Stanislava Skřičky o RAW stravě. To vše doplněné o impro vstupy Jitky Osička.

Cílem kavárny je pravidelnost konaných akcí a jejich rozmanitost. Od 4. května 2018 začínají „One woman show“ Jitky Osička na různá témata např. „Vejce nebo slepice?“, „Mikroskopec“ či „Znač-kování“. Ladem nezůstane ani samotný prostor kavárny – v brzké době se na jejich stěnách objeví fotografie Petra Našice či obrazy ak. malíře Jaroslava Kláta.  V dalších plánech figurují také pravidelné hudební večery v jazzovo–bluesovém stylu, degustace vín i kávy přímo z pražírny a mnoho dalších.

Úvodní foto: Petr Bureš