Britský premiér Boris Jonson svým stoupencům ve veřejném novoročním prohlášení slíbil, že během tří týdnů dotáhne Brexit do konce. A to se mu podařilo.

V minulém týdnu obě komory britského parlamentu odsouhlasily prováděcí zákon k brexitové dohodě. Návrh zákona podepsala i královna.

29. ledna se evropský parlament sešel, aby projednal dohodu, která stanoví podmínky britského rozvodového urovnání s EU, práva státních příslušníků EU s bydlištěm ve Velké Británii a britských expatů (odborníků pracujících mimo svoji zem) na kontinentu a ustanovení pro Severní Irsko.

Spojené království minulý týden oficiálně opustilo 27 členný blok. Bude to více než tři a půl roku poté, co země v referendu v červnu 2016 hlasovala pro Brexit.

Od 1. února vstoupilo Spojené království do 11 měsíčního přechodného období, ve kterém bude i nadále dodržovat pravidla EU, ale již bez svého zastoupení.

Toto ujednání skončí 1. ledna 2021, kdy obě strany doufají, že zdárně dokončí jednání o svém budoucím hospodářském a bezpečnostním partnerství, jehož jádrem bude přesvědčit vládu o prospěšnosti dohody o volném obchodu.

Premiér dále uvedl, že doufá, že se země poté, co opustí EU, konečně sjednotí. Slíbil, že bude pracovat pro všechny, nejenom pro ty, kteří ho podporovali při volbách.

Dále zdůraznil, že chce vést zemi ke zvyšující prosperitě a věnovat úsilí řešení násilných trestných činů a ochraně životního prostředí.

Johnson doufá, že rokem 2019 skončilo období nevraživosti, a to i navzdory tomu, že jeho plán na sjednocení rozdělené země bojkotují skotští nacionalisté. První ministryně skotské regionální vlády Nicola Sturgeonová ve svém projevu své stoupence ujistila, že bude i nadále usilovat o vypsání nového referenda o nezávislém Skotsku.

Skotové byli v referendu před čtyřmi lety jasně proti vystoupení z EU. V Edinburghu už plánují vypsání dalšího referenda o nezávislosti, které by Skotsku mohlo otevřít cestu zpátky do EU.

J. Pejcha