Magdalena Jetelová, připravila pro Národní galerii v Praze speciální instalaci s názvem Dotek doby, která promění Malou dvoranu Veletržního paláce v rozsáhlé pole, s jehož pomocí návštěvníkům zprostředkuje svůj styl myšlení a práce.

Instalace připomíná zničenou krajinu, která vzbuzuje smíšené pocity imaginární reality a zároveň hmatatelné nestability. Ale to je v pořádku, protože jejím cílem je oznámit návštěvníkovi nestabilitu a křehkost celkového sociálního a politického stavu. Na povrch tak vyvstávají nutné otázky: Kdo je vůdčí osobností tohoto světa? Kdo má v rukou moc? Svět kolem nás je mediem dějin, které jsou skrytě vepsány do jeho povrchu. Člověk kráčející krajinou se zároveň prochází kolektivní pamětí.

Celá instalace popírá prostorové omezení a přítomnost lidí, rozšiřuje úhly pohledu a poukazuje na často popíraná témata, která jakoby v  moderní civilizaci neexistovala.

Magdalena Jetelová tvoří monumentální instalace a sochy, které se zaměřují na otázky moci, konspirací a politického vykořisťování, již od počátku osmdesátých let. V roce 1981 vystavovala, spolu s dalšími umělci, svá díla na významné akci Malostranské dvorky. Její práce byly od poloviny osmdesátých let rovněž prezentované v několika zahraničních institucích a na uměleckých přehlídkách, včetně Tate, Bienále v Sydney, documenta 8 a na samostatných výstavách v londýnských Riverside Studios či newyorské MoMA.

Veletržní palác – Malá dvorana a mezanin 17. 3. – 31. 8. 2017

 Kurátor: Milena Kalinovská

Soňa  Navrátilová