Možná i vy jste již zaslechli zvěsti o temném internetu, na kterém bují kriminalita nejtěžšího kalibru. Normální člověk se tam nedostane a i policie je na něj krátká. Co to vlastně je ta skrytá hlubina internetu, a co se to tam děje?
Představme si ráj gangsterů, kteří si zde mohou dělat absolutně, co chtějí. Prostor bez pravidel, kde se obchoduje se zbraněmi, zakázanou pornografií a samozřejmě i s drogami. Tak to je Dark net.
Pro běžného uživatele nepřístupné místo, kde si můžete objednat třeba kilo nejčistšího kokainu z Kolumbie nebo objednat nájemnou vraždu manželky. Potřebujete nutně vyrobit bombu? Tak zde najdete mnoho specializovaných webů, bombových kuchařek, na nichž jsou vystaveny ty nejlahůdkovější recepty. Špatně jste se vyspali a chcete zabít souseda? Na Dark netu existují různá tržiště, kde celkem rychle najdete schopného nájemného vraha.
Svobodný prostor disidentů
Budete se však divit, ale Dark net má i svoji přívětivou tvář, a té se říká Deep net, neboli hluboký internet. On totiž tento projekt původně vznikal z úplně jiných důvodů, než kvůli poskytování prostoru pro zločince. Ve skutečnosti je to totiž takový internetový underground. Hned vysvětlíme.
V době, kdy poprvé začala snaha států internet cenzurovat, vzniklo společenství nadšenců, kteří se rozhodli cenzuru bojkotovat. Tato komunita převážně složená z hackerů, začala vynalézat způsoby, jak tyto cenzurní omezení obejít.
Vládní složky využívají různé technologie k tomu, aby běžným uživatelům znemožnili nechtěný obsah internetu. Takto je filtrován jeho obsah v podstatě už ve všech státech. Pro běžného uživatele je asi největším ukazatelem cenzury, nemožnost sdílení různých informací, ať již zpravodajského, či politického charakteru. Nevhodní informátoři, spisovatelé, tvůrci, jsou blokování. Normální člověk by si toho možná ani nevšimnul, vždyť noviny jsou plné zpráv, pořád se o něčem informuje. Otázka ovšem zní jak moc pravdivě. Vesměs se dá usuzovat, že media informují tak, jak si přeje vládní aparát, či elita, přebírající moc.
A tak byl stvořen speciální prohlížeč Tor Browser, díky kterému můžete navštěvovat stránky tzv. v hlubokém internetu, jež se nacházejí na doménách onion. Adresy těchto stránek můžete vyhledávat například na Hidden Wiki, což je vlastně takový webový rozcestník.
Jak již bylo zmíněno, Deep net je tedy takový informační a kulturní underground. Kromě alternativních zpravodajských serverů, které odkrývají zakázané informace, se tu nacházejí databáze knihoven, archivů, univerzit a institucí, které na normálním internetu nejsou k dispozici. Dále je tu dán prostor umělcům, novinářům a disidentům, kteří by jinak byli za konvenční zveřejňování svých názorů pronásledování.
Tor je vyhledávač neomezených možností
Jak Tor vlastně funguje? Podstatou utajení je to, že odesílání požadavku na zobrazení nějaké stránky, se děje přes tři náhodné uzlové body. Tyto uzly jsou složeny z dobrovolníků, avšak existují jisté domněnky, že jsou k těmto účelům využívány i počítače uživatelů, kteří o tom nemají ani zdání. Každopádně připojení probíhá tak, že se prohlížeč připojí k TOR serveru a ten pak naváže komunikaci s druhým TOR serverem a ten s třetím. Třetí stáhne požadovaný web a zasílá ho zpět přes jednotlivé node až k původnímu uživateli. Přitom jednička zná první IP adresu a dvojku, dvojka zná jedničku a trojku, trojka zná jen dvojku a ví kam se připojit. Tento proces zajišťuje anonymitu stahování, ale i nahrávání obsahu z Deep webu.
Také vás láká pátrat v utajených hlubinách internetu? V podstatě se vlastně nejedná o nic nelegálního. Pokud si pouze prohlížíte obsah, nikoho tam nezajímáte, a přitom se můžete dozvědět mnoho věcí, ke kterým se klasický uživatel nedostane. Je dobré však brát v úvahu, že když narazíte na Dark net, vystavujete se značným rizikům. Nebo vám snad nepřipadá naivní, procházet se mezi zločinci a doufat v jejich počestnost?